Ωρολόγιο Πρόγραμμα

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΠΕ11

ΚΟΤΣΟΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ, ΠΕ86

Η ιστορία του σχολείου

Το σχολείο είναι από τα πιο παλιά του Νομού Κοζάνης. Ιδρύθηκε το 1959 από τον αείμνηστο Θεολόγο καθηγητή, Δημήτριο Συκόπουλο και πρωτολειτούργησε ως Ιδιωτικό Γυμνάσιο Εμπορίου «Ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ».

Εκείνη την εποχή, κτήριο για τη στέγαση δεν υπήρχε, τα μαθήματα γινόταν σε αίθουσες που είχε διαμορφώσει ο ιδιοκτήτης και διευθυντής σε ένα παλιό οίκημα του Εμπορίου. Σε αυτή την κατάσταση το νεοσύστατο Γυμνάσιο λειτούργησε για δύο σχολικά έτη.

Στη συνέχεια, λόγω της καλής φήμης που είχε πάρει το σχολείο και λόγω των μεταπολεμικών αλλαγών που επέρχονταν στην Ελληνική κοινωνία, ο αριθμός των μαθητών συνεχώς μεγάλωνε. Ο ιδιοκτήτης  βοηθούμενος από τους τοπικούς παράγοντες και τις κοινότητες, αφού του παραχώρησαν οικόπεδο άρχισε να χτίζει σύγχρονο διδακτήριο έξι αιθουσών.

Το σχολείο μεταστεγάστηκε στο νέο διδακτήριο το 1962 και το 1965 αποφοίτησαν οι πρώτοι μαθητές. Πολλοί από αυτούς εισήχθηκαν στα πανεπιστήμια και σε διάφορες άλλες σχολές. Ήταν κάτι το πρωτοποριακό για την επαρχία και της εποχής εκείνης.

Από τότε και στο εξής οι νέοι της περιοχής του λεκανοπεδίου Εμπορίου, που θα φοιτήσουν στα ανώτερα και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας, αυξάνουν διαρκώς. Έτσι το πνευματικό και πολιτιστικό επίπεδο της περιοχής αναβαθμίζεται και αργότερα πολλοί από αυτούς θα εργαστούν και στην περιοχή.

Το 1967 το μήνα Φεβρουάριο μετά από ενέργειες των τοπικών αρχών, παραγόντων το Γυμνάσιο γίνεται Δημόσιο και αποκτά άλλο χαρακτήρα. Οι πρώτοι μαθητές είναι μαθητές του δημοσίου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας παραρτήματος Εμπορίου. Ο πρώτος Διευθυντής ήταν ο Δημήτριος Πατσινακίδης.

Έκτοτε, λειτουργεί σαν Γυμνάσιο Εμπορίου και από τη σχολική χρονιά 1968-69 μεταστεγάζεται στο Δημοτικό Σχολείο Εμπορίου όπου λειτουργεί μαζί με το Δημοτικό Σχολείο Εμπορίου.

Η Σχολική Εφορία του Γυμνασίου Εμπορίου το 1973 αγοράζει οικόπεδο μεταξύ των δύο Κοινοτήτων και το 1978 αρχίζει η ανέγερση του νέου, σύγχρονου εκπαιδευτηρίου.

Η ολοκλήρωση του νέου κτηρίου γίνεται το 1983 οπότε και μεταστεγάζεται το Φθινόπωρο του 1983. Τη χρονιά αυτή γίνεται και η μετονομασία του σχολείου σε Γυμνάσιο Αναρράχης-Εμπορίου.

Το 1984 μετά από ενέργειες των τοπικών κοινωνιών και της Δ/σης Β/θμιας Κοζάνης ιδρύονται και οι  δύο Λυκειακές Τόξεις. Το σχολείο αναβαθμίζεται, ο αριθμός των μαθητών γίνεται αισθητά μεγαλύτερος, οι επιτυχίες των υποψηφίων μεγαλώνουν και γενικά το επίπεδο της περιοχής αναβαθμίζεται διαρκώς.

Το 1998 στο τέλος της σχολικής χρονιάς και λόγω των εκπαιδευτικών εξελίξεων στη χώρα μας, η καινούργια μεταρρύθμιση θέλει να καταργήσει τις Λυκειακές τάξεις. Έγιναν προσπάθειες να διατηρηθούν οι Λυκειακές τάξεις αλλά με υπουργική  απόφαση καταργήθηκαν. Από το 1999 το σχολείο λειτουργεί πλέον μόνο ως Γυμνάσιο.

Αξιολόγηση σχολικής μονάδας

Το Γυμνάσιο Αναρράχης-Εμπορίου υλοποιεί κατά το σχολικό έτος 2023-24 δύο σχέδια δράσης: το πρώτο έχει τον τίτλο "Σύγχρονο σχολείο, ανοικτό στην κοινωνία και τη ζωή" στον άξονα "Σχολείο και Κοινότητα", ενώ το δεύτερο εντάσσεται στον άξονα "Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα" και έχει την ονομασία "Ενίσχυση των εκπαιδευτικών μέσω της συμμετοχής τους σε εθνικ΄ά και ευρωπαϊκά προγράμματα".