Εκδηλώσεις-Επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη στην Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη και την πόλη της Κοζάνης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών τάξεων του Γυμνασίου Αναρράχης-Εμπορίου είχαν στις 5 Φεβρουαρίου την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην Κοβεντάρειο Βιβλιοθήκη της Κοζάνης. Η επίσκεψη και η ξενάγηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της εικαστικής έκθεσης Τέχνης & Λόγου. Εντυπωσιαστήκαμε από την πρωτοτυπία και την ποιότητα των εικαστικών δημιουργιών, καθώς και από τις εγκαταστάσεις και παροχές της βιβλιοθήκης. Η υποδοχή και η ξενάγηση από τους υπευθύνους της Κοβεντάρειου ήταν υποδειγματική. Η σχολική μας μονάδα τους οφείλει ένα μεγάλο ευχαριστώ!

Υποδοχή μαθητών και μαθητριών του 1ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας

Την Παρασκευή, 15 Δεκεμβρίου 2023, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας ομάδα μαθητών και μαθητριών από το 1ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Κινηματογράφου του σχολείου από τον εκλεκτό συνάδελφο και ιδρυτή του μουσείου, Στέλιο Χατζησαββίδη, και είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία του κινηματογράφου και να βιώσουν μία εποικοδομητική διδακτική εμπειρία.

Ξενάγηση μαθητών και μαθητριών του 5ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας στο Μουσείο Κινηματογράφου

Οι μαθητές και μαθήτριες της Β' τάξης του 5ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας άνοιξαν στις 14/12 τον κύκλο των μαθητικών ξεναγήσεων στο Μουσείο Κινηματογράφου του Γυμνασίου Αναρράχης-Εμπορίου. Η ξενάγηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της διδακτικής επίσκεψης των παιδιών στο Εμπόριο, όπου είχαν τη δυνατότητα να θαυμάσουν τον Ιερό Ναό του Αγίου Μηνά και κατόπιν να μυηθούν στα μυστικά του κινηματογράφου.

Εκπαιδευτική επίσκεψη του Γυμνασίου Αναρράχης-Εμπορίου στη Θεσσαλονίκη

Τη Δευτέρα 18/12/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη όλων των τάξεων του Γυμνασίου στην πόλη της Θεσσαλονίκης.  Τα παιδιά του σχολείου είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το πρωτοποριακό Μουσείο Ψευδαισθήσεων της Θεσσαλονίκης και να γνωρίσουν την ιστορία και τον πολιτισμό της πόλης μέσω της περιήγησής τους στους χώρους και τα εκθέματα του Λευκού Πύργου.