Δράσεις και Προγράμματα

Σχολικό Έτος 2023-24

Κατά τη σχολική χρονιά 2023-24 υλοποιούνται στη σχολική μονάδα τρία εγκεκριμένα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων και τέσσερα εθνικά και ευρωπαϊκά έργα eTwinning. Παράλληλα, το σχολείο συμμετέχει στις δραστηριότητες και τις επιμορφωτικές δράσεις τεσσάρων Θεματικών Δικτύων.

Προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄' τάξης υλοποιούν φέτος το περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Το Γυμνάσιο Αναρράχης-Εμπορίου υιοθετεί το Καστανόδασος Εμπορίου".

Πολιτιστικό πρόγραμμα

Στη Β' τάξη του Γυμνασίου υλοποιείται το πολιτιστικό πρόγραμμα "Τα παιδιά του Γυμνασίου Αναρράχης-Εμπορίου πρεσβευτές του τόπου τους".

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα

Τα παιδιά της Γ' τάξης συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Υιοθετώντας καλές πρακτικές βιώσιμης ανάπτυξης".

E-Twinning

Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά εκπονούνται τρία ευρωπαϊκά έργα στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών και ένα εθνικό έργο με περιβαλλοντικό θέμα στο πλαίσιο των φιλολογικών μαθημάτων.

Συμμετοχή σε δράσεις

Make a Wish-Ανδρόνικος

Η σχολική μας μονάδα ανταποκρίθηκε φέτος στο ετήσιο κάλεσμα της εθελοντικής ομάδας "Ανδρόνικος" και του "Make a Wish Ελλάδας" και με την οικειοθελή συνδρομή των παιδιών συνέβαλε στον στολισμό των χριστουγεννιάτικων δέντρων των  ευχών και στην υλοποίηση των ευχών των παιδιών του Make a Wish.

Τα Χρώματα της Σιάτιστας

Τον Οκτώβριο του 2023 το Γυμνάσιο Αναρράχης-Εμπορίου συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πολιτιστικό πρόγραμμα της Εφορείας Αρχαιοτήτων Κοζάνης "Τα Χρώματα της Σιάτιστας".

Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία

Την Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου 2023, Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου συμμετείχαν στην πανελλαδική δράση Σχολικής Σκυταλοδρομίας "Τρέχω για το Ευ".

Δημιουργία Πολύγλωσσου Kamishibaï

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών τα παιδιά της Β' τάξης συμμετέχουν στη δράση και τον διαγωνισμό της ερευνητικής ομάδας Pluralités του ΑΠΘ με τίτλο "Δημιουργία πολύγλωσσου Kamishibaï".

Επιμορφωτική δράση από το ΚΕΘΕΑ και την Ελληνική Αστυνομία

Στις 29 Ιανουαρίου τα παιδιά της σχολικής μας μονάδας ενημερώθηκαν από τους εκπροσώπους του ΚΕΘΕΑ και της Ελληνικής Αστυνομίας σχετικά με την πρόληψη των εξαρτήσεων και κυρίως των ναρκωτικών. Οι παρουσιάσεις και οι εισηγήσεις των υπευθύνων ήταν εξαιρετικές και τα παιδαγωγικά οφέλη που προέκυψαν κρίνονται ιδιαίτερα σημαντικά.

Θεματικά Δίκτυα

Παιδεία στα Μέσα

Το Γυμνάσιο Αναρράχης-Εμπορίου συμμετέχει για πρώτη χρονιά ως συνεργαζόμενο σχολείο στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο «Παιδεία στα Μέσα: τηλεόραση, διαδίκτυο, κινηματογράφος» με συντονιστές τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων και το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας. Σκοπός του Δικτύου είναι η καλλιέργεια του οπτικοακουστικού αλφαβητισμού των μαθητών όλων των βαθμίδων και η προώθηση της Παιδείας στα Μέσα στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Κωνσταντινούπολη-Θεσσαλονίκη

Η σχολική μας μονάδα εντάχθηκε για το σχολικό έτος 2023-24 στο Εθνικό Εκπαιδευτικό Δίκτυο Δράσης με θέμα «Κωνσταντινούπολη-Θεσσαλονίκη, μια Εκπαιδευτική Συνύπαρξη- Πολίτες της Πόλης, Έλληνες της Οικουμένης». Το Εθνικό Δίκτυο έχει ιδρυθεί από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης με σκοπό να λειτουργήσει ως πεδίο συνάντησης, εκπαίδευσης και διαλόγου μεταξύ μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών από σχολεία της Ελλάδας και της ομογένειας σε θέματα περιβάλλοντος και αειφορίας αξιοποιώντας την περιβαλλοντική Ατζέντα του Οικουμενικού Πατριαρχείου και τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης της UNESCO.

Τα παιδιά πρεσβευτές του τόπου τους

Η Β' τάξη του σχολείου συμμετέχει στο Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Πολιτιστικών Θεμάτων με θέμα «Τα παιδιά πρεσβευτές του τόπου τους» με φορέα – ιδρυτή τη Δ/νση Π.Ε. Λάρισας. Μέσω των δραστηριοτήτων του Δικτύου επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας να αναδείξουν την υλική και άυλη πολιτιστική κληρονομιά, καθώς και την ιστορία του τόπου τους.

Τουρισμός και Περιβάλλον